niedziela, 17 lipca 2011

Stuck Rubber Baby w Polsce

Stuck Rubber Baby, Howard Cruse

Komiks uważany za jedno z arcydzieł gatunku

Powieść graficzna autorstwa Howarda Cruse’a po raz pierwszy ukazała się w 1995 roku. Jej fabuła (fikcyjna, acz oparta na autobiografii Cruse’a) opowiada o walce o równouprawnienie homoseksualistów i czarnoskórych Amerykanów jaka toczyła się w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Głównym bohaterem opowieści jest Toland Polk, młody biały mężczyzna odkrywający swoje homoseksualne skłonności, który by zaakceptować siebie musi przełamać własną nietolerancję.

Tworzony przez pięć lat komiks, okazał się olbrzymim artystycznym sukcesem i dziś uznawany jest za jedno z wielkich arcydzieł medium komiksowego.

Wstęp do komiksu napisała Alison Bechdel - jedna z najwybitniejszych tworzących obecnie artystek komiksowych w Stanach Zjednoczonych. Sama Bechdel jest lesbijką, zaś jej autobiograficzna powieść graficzna Fun Home: Tragikomiks rodzinny (polskie wydanie wydawnictwo Abiekt.pl wraz z timof i cisi wspólnicy) uznawana jest za jeden z najwybitniejszych komiksów ostatnich lat.


2011 Fundacja Tranzyt / Centrala - Central Europe Comics Art

wydanie I

Fundacja Tranzyt / Centrala

Centrala - Central Europe Comics Art

centrala@centrala.org.pl

Tłumaczenie z języka angielskiego: Maria Laura Jędrzejowska

Liternictwo: gabinet.co.uk oraz Anna Czuż

DTP: gabinet.co.uk

www.ligatura.eu

www.centrala.org.pl

www.fundacja-tranzyt.blogspot.com

ISBN: 978-83-932072-3-7

ilość stron: 224

wnętrze offset munken cream 110 g

oprawa: mięka

format: 17x23 cm

cena: 51,50 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz